Przetłumacz stronę

Imieniny obchodzą

Dzisiaj: Jonasza Mateusza
Jutro: Tomasza Maurycego
Pojutrze: Boguslawa Tekli

Życzymy wszystkiego najlepszego.Odwiedziło nas

Dzisiaj13
Wczoraj155
W tygodniu168
W miesiącu2777
Razem345937
Trawniki po zimie Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Stanisławska   
sobota, 23 kwietnia 2011 07:59

Trawnik

Trawnik po zimie - od czego zacząć?

Niszczymy filc...

Wertykulacja, czyli pionowe cięcie darni wykonuje się aby przeciwdziałać jej filcowaniu. Zabieg ten usuwa filc powstały z obumarłych pędów traw i resztek po koszeniu, oraz mech. Skaryfikacja powoduje przewietrzanie warstwy krzewienia się roślin. Obecność warstwy filcu powyżej 25 mm powoduje wiele problemów - zakłócenie obiegu wody, skrócenie systemu korzeniowego, wzrost zagrożenia chorobami. Zabieg wykonuje się przy użycia wertykulatora, urządzenia z licznie osadzonymi nożami na obracających się bębnach. Można także stosować wertylukator ręczny z nożykami grabkowatymi. Zabieg ten wykonuje się przynajmniej raz w roku - najbardziej optymalny termin marzec/kwiecień lub sierpień/wrzesień. Wertykulację przeprowadza się na suchym i nisko skoszonym trawniku. Po zabiegu należy usunąć resztki obumarłych, zwertykulowanych części roślin. Czasem przeprowadza się zabieg w okresie nasilenia się chorób, ponieważ łagodzi to skutki porażenia roślin.

 

Wertykulator elektryczny Wertykulator reczny

Wertykulator elektryczny

Wertykulator ręczny


Aeracja…

Aeracja czyli napowietrzanie ma na celu rozluźnienie podłoża. W ubitej warstwie beztlenowej występuje słaba przenikalność wody, zmniejsza się aktywność mikroorganizmów glebowych oraz łatwo rozwija się filc oraz mech. Pod wpływem napowietrzenia masa korzeniowa wyraźnie zwiększa się, a nawozy łatwiej wnikają w głąb podłoża. Polepsza się także elastyczność i zdolności regeneracyjne roślin. Zabieg przeprowadza się walcem z rurkowymi bolcami bądź ręcznym aeratorem. Można także użyć nakładek z kolcami na obuwie. Aerację powinno przeprowadzić się raz w roku, najlepiej w lipcu, po koszeniu w odpowiedniej wilgotności i plastyczności podłoża.

Aerator mechaniczny Aerator reczny Buty z kolcami

Aerator mechaniczny

Aerator ręczny

Buty z kolcami

Dosiewamy trawę…

Jeżeli na powierzchni trawnika powstały puste miejsca, po wygrabieniu terenu (ewentualnie, jeśli jest taka potrzeba, po przeprowadzeniu wertykulacji) musimy dosiać trawę. W tym celu wolne od roślin podłoże spulchniamy widłami szerokozębnymi. Następnie, jeżeli gleba pod trawnikiem jest zwięzła, mieszamy ją z piaskiem i po wyrównaniu powierzchni dosiewamy trawę. Na zakończenie trawnik wałujemy i podlewamy.

Nawozimy …

Dawki składników pokarmowych, niezbędne do zastosowania na danym trawniku, ustala się na podstawie stwierdzonej zasobności gleby w podstawowe składniki mineralne. Na początku kwietnia trawnik należy zasilić. Można rozłożyć 1,5-2-centymetrową warstwę przesianego przez drobną siatkę, dobrze rozłożonego kompostu i równomiernie go rozgrabić. Można też zastosować nawozy mineralne wieloskładnikowe, jak Azofoska Fruktus – trawnik (dawkę 4 kg/100 m², zamiast użyć jej jednorazowo, lepiej podzielić na przykład na trzy porcje i zasilać nimi rośliny co miesiąc), albo nawozy wieloskładnikowe wolno działające (stosuje się je raz – wiosną). Innym idealnym wiosennym nawozem do trawnika jest saletra wapniowa 6 kg/100 m2. Nawóz ten zawiera łatwo przyswajalny azot w formie azotanowej, oraz również łatwo przyswajalny wapń. Stosowanie saletry wapniowej spowoduje szybkie odzyskanie przez trawnik pięknego zielonego koloru. Nawóz stosujemy pogłównie, najlepiej w 2-3 dawkach  co 2-3 tygodnie. Warto nawożenie wykonać przed deszczem, a unikać sypania nawozu zaraz po deszczu na mokrą jeszcze trawę.

Po wstępnym nawożeniu wiosennym za pomocą saletry wapniowej, kolejnym nawozem który możemy stosować jest prawie każdy dowolny nawóz wieloskładnikowy. Warto wybrać taki ze zwiększoną zawartością żelaza. Składnik ten poza tym, że doda koloru trawie, to dodatkowo nieco hamuje rozwój mchów w trawniku.

 

Trawnik - kalendarium prac pielęgnacyjnych

Zabieg Pielęgnacyjny

Wiosna

Lato

Jesień

Zima

Koszenie

Jeżeli trawa jest wysadzona przez mróz należy ją zwałować przed koszeniem. Następnie kosić co tydzień na taką wysokość jak latem.

Koszenie 1 do 3 razy w tygodniu w zależności od potrzeb. Jeżeli w końcówce lata jest sucho -kosić wyżej.

Ostrza podnosimy wyżej w miarę jak trawa wolniej rośnie. W końcówce jesieni kosimy wysoko.

Jeżeli trawa urosła, można przyciąć końce traw.

Podlewanie

Konieczne jedynie w końcówce wiosny i tylko w miejscach suchych.

W miarę potrzeb. Jeżeli końcówka lata jest sucha należy podlewać obficie.

Podlewanie okazjonalne gdy jest sucho.

.

Nawożenie

Wysianie wiosennej dawki nawozów w pełni lub w końcowym okresie wiosny.

Letnia dawka nawozów w początkowej fazie lata.

Jesienna dawka nawozów w początkowej fazie jesieni.

.

Napowietrzanie i wyczesywanie

Lekkie wyczesywanie pod koniec wiosny.

Wertykulacja i nakłuwanie intensywnie używanego trawnika, głównie pod koniec lata.

Wyczesywanie i napowietrznie trawnika lub wycinanie otworów w celu pozbycia się rresztek organicznych, głównie na początku jesieni.

.

Walka z chwastami i mchem

Posypanie warstwą piasku, jeśli jest mech (zamiast nawożenia wiosennego).

Zastosowanie herbicydu.

Zastosowanie herbicydu i posypanie piaskiem w początkowym okresie jesieni.

.

Zwalczanie chorób i szkodników

.

.

Zastosowanie pestycydu /herbicydu.

.

Inne zabiegi

Na początku wiosny przycięcie krawędzi trawnika i ewentualnie prace renowacyjne.

.

Renowacja jesienna i wysypanie warstwą gleby. Usuwanie opadłych liści.

Usuwanie liści. Konserwacja narzędzi.

Tekst opracowany na podstawie Wielka Encyklopedia Ogrodnictwa, MUZA SA, Warszawa 1994, s.276-290, oraz artykułów zamieszczonych w Dolnośląskim Informatorze Rolniczym, nr 5/2001 i nr 6/2001.

Poprawiony: sobota, 14 maja 2011 09:58