Przetłumacz stronę

Imieniny obchodzą

Dzisiaj: Jonasza Mateusza
Jutro: Tomasza Maurycego
Pojutrze: Boguslawa Tekli

Życzymy wszystkiego najlepszego.Odwiedziło nas

Dzisiaj17
Wczoraj155
W tygodniu172
W miesiącu2781
Razem345941
Znaczenie boru dla upraw sadowniczych Drukuj Email
wtorek, 19 lutego 2013 13:39

ZNACZENIE BORU DLA UPRAW SADOWNICZYCH.

 

Bor wpływa na funkcjonowanie i podziały komórek, zwiększa efektywność pobierania składników pokarmowych, zwłaszcza: azotu, potasu, fosforu, magnezu i wapnia. Bor uczestniczy w procesie kiełkowania pyłku oraz wzrostu łagiewki pyłkowej, co polepsza zapłodnienie kwiatów, a w konsekwencji zawiązywanie owoców.

Objawy niedoboru boru:

 • pąki kwiatowe rozwijają się nieprawidłowo, zamierają kwiaty (szczególnie u grusz),
 • liście wierzchołkowe są chlorotyczne, wąskie, kruche, z nekrozami na brzegach,
 • wzrost pędów jest ograniczony, może dochodzić do zamierania wierzchołków pędów oraz nekroz i łuszczenia się kory na pniach,
 • owoce są zdrobniałe zniekształcone, ordzawione, skorkowaciałe, mało smaczne, mają tendencję do wcześniejszego dojrzewania i opadania,
 • na czereśniach zawiązywanie owoców jest słabsze, obserwuje się często obfite opadanie zawiązków (miękka pestka, brak nasiona w pestce), owoce są zdrobniałe zniekształcone z wyraźnymi plamami, mało smaczne, mają tendencję do wcześniejszego dojrzewania, liście pożółkłe z zaschniętymi brzegami

Liście wierzchołkowe jabłoni są wydłużone i kruche Deformacje, drobnienie oraz korkowacenie owoców jabłoni Kora pni jabłoni łuszczy się i pęka (tzw. chropowatość kory)


< Ordzawienie, pękanie i deformacje owoców >
Zamieranie zarodka w owocach czereśni

 

Opryskiwanie borem uzasadnione jest, gdy analiza gleby i/lub tkanek roślin wykaże małą jego zawartość lub pojawią się objawy jego niedoboru. Oprysk wykonuje się wczesną wiosną i/ lub późną jesienią. Wiosenne opryskiwanie B stosuje się w fazie opadania płatków kwiatowych do 10-14 dni po zakończeniu kwitnienia. Zabieg ten ma na celu polepszenie zawiązywania owoców. Jesienne dokarmianie drzew B wykonuje się natomiast  około 3-4 tygodni przed naturalnym opadaniem liści, w dawce 4-krotnie większej niż w okresie wiosennym. Jesienne opryskiwanie B ma na celu wzmocnienie pąków kwiatowych. Zabieg ten jest uzasadniony w roku obfitego owocowania, gdyż duża liczba owoców na drzewie wpływa ujemnie na kondycję pąków kwiatowych. Bor zastosowany w formie oprysku jesienią szybko przemieszcza się do zdrewniałych części drzewa, a następnie jest on ponownie wykorzystywany wczesną wiosną przez rozwijające się pąki, kwiaty i zawiązki owocowe. W ten sposób rozwój organów generatywnych jest w dużej mierze uniezależniony od wielkości pobierania B przez korzenie, zmniejszając tym samym ryzyko jego niedoboru wiosną, kiedy zapotrzebowanie na B jest wysokie. Dawki nawozów borowych stosowanych dolistnie wczesną wiosną wynoszą 1-5 kg lub l/ ha, a w okresie jesiennym 4-20 kg lub l/ ha.

W sadach w których podczas zbiorów owoców na drzewach występowały owoce z objawami gorzkiej plamistości podskórnej możemy zastosować nawóz np.: Rheobor w dawce 3 l/ha, dzięki czemu uzupełnimy niedobory boru i wapnia. W przypadku deficytu boru i cynku można zastosować np.: Bolero w dawce 2 l/ha lub Manniplex B w dawce 4 l/ha + Zinc 1 l/ha. ewentualnie Missibor w dawce 2 kg/ha + Mikrostar Zn w dawce 1 kg/ha.

Stosując tylko nawożenie dolistne borem nie ma możliwości transportu tego składnika z liści do systemu korzeniowego. W sadach w których są bardzo wysokie plony owoców, oraz w sadach w których drzewa nawet krótko były podtopione oprócz nawożenia dolistnego należy wykonać nawożenie doglebowe borem. Nawożenie należy wykonać przynajmniej 4 tygodnie przed lub 4 tygodnie po wapnowaniu sadu. Zabieg ten możemy wykonać w dwojaki sposób: oprysk doglebowy pasów herbicydowych np.: Missibor lub nawożenie doglebowe nawozem granulowanym np.: Granoligo MB 20. Nawóz Missibor stosujemy w sadach w formie oprysku doglebowego po zbiorach owoców lub wczesną wiosną w dawce 5-15 kg/ha. Granoligo MB 20 stosujemy wczesną wiosną w dawce 50-150 kg/ha. Nawóz ten zawiera dużo magnezu, dlatego szczególnie przydatny jest w tych sadach gdzie oprócz deficytu boru występuje niedobór magnezu.

Jedynie prawidłowo zbilansowane nawożenie doglebowe poparte analizą gleby oraz uzupełniające nawożenie dolistne gwarantuje uzyskanie dobrej jakości owoców i ich dobre przechowywanie.

Literatura:

 1. Wójcik Paweł, 2009. Nawozy i nawożenie drzew owocowych. Hortpress Sp. z o.o. Warszawa.
 2. Mochecki Jerzy, 1999. Ustalanie dawek nawozowych w sadach i jagodnikach. Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa, Skierniewice.
 3. www. sadnowoczesny.pl.
 4. www.agrosimex.pl.
 5. www.doradztwosadownicze.pl.
 6. www.intermag.pl.
pąki kwiatowe rozwijają się nieprawidłowo, zamierają kwiaty (szczególnie u grusz),
Poprawiony: wtorek, 19 lutego 2013 14:41